Dobre praktyki – świat

W tematyce Smart City warto wzorować się na dobrych praktykach z całego świata. Przedstawiamy najciekawsze pomysły z sześciu segmentów Smart City: ekonomii, jakości życia, ludzi, środowiska, transportu oraz zarządzania.

Lokalizacja: Winnipeg (Kanada)

Segment Smart: Inteligentna Gospodarka (Smart Economy)

Farmers Edge wykorzystuje rozwiązania technologiczne w rolnictwie, które pomagają hodowcom zwiększyć plony, zmniejszyć ilość odpadów oraz wspierać zrównoważone rolnictwo. Platforma umożliwia przede wszystkim:

 • Gromadzić dane – dane z gospodarstw pozyskiwane są za pośrednictwem stacji meteorologicznych i urządzeniach telematycznych w celu podejmowania lepszych decyzji przy uprawie roli.
 • Zarządzać danymi – dane są integrowane, dzięki czemu za pośrednictwem aplikacji mobilnej możliwe jest stworzenie szybkich analiz, wizualizacji bądź udostępnienia informacji innym użytkownikom.
 • Otrzymywać wsparcie techniczne – technicy Farmers Edge zapewniają pobieranie próbek z pól, które są analizowane w wyspecjalizowanych laboratoriach testowych, dzięki czemu możliwe jest opracowanie odpowiedniej strategii uprawy roli.

Funkcjonalności Systemu:

 • Dostępność do map tematycznych np. mapy zawierające informacje nt. nawożenia danych części pola i efektywności tych preparatów, mapy postępu wegetatywnego roślin, mapy o charakterze ekonomicznym zawierające koszty towarów, koszty produkcji, zyski, rentowność.
 • Platforma pogodowa – zawierające informacje nt. pogody w ujęciu 48h aktualizowane, co godzinę oraz prognozy 10-dniowe aktualizowane dziennie.
 • Narzędzie do zarządzania pojazdami rolnymi – umożliwiające śledzenie sprzętu w czasie rzeczywistym, monitorowanie stanu technicznego, zbadanie wydajności.
 • System monitorowania – pozwalający na strumieniowanie danych i mapowanie w czasie rzeczywistym,
 • Narzędzie zarządzania pracą – to proste rozwiązanie, które umożliwia przydzielaniu zadań poszczególnym pracownikom, śledzenia ich postępu itp.

Narzędzie pozwalające na modelowanie predykcyjne - badana obecne fazy wzrostu upraw i zaplanuje wcześniej operacje z przewidywanymi datami dla przyszłych etapów.
Dodatkowo zawiera moduł monitorujący ryzyko wstąpienia negatywnych aspektów takich jak np. szkodników.

Lokalizacja: York (Kanada)

Segment Smart: Inteligentna Gospodarka (Smart Economy)

NewMakeIt to centrum łączące przedsiębiorców, majsterkowiczów, artystów oraz inne kreatywne osoby. Przestrzeń produkcyjna wynosi 7 300 stóp kwadratowych. W ramach niej twórcy mogą rozwijać swoje dowolne pomysły wykorzystując wszelkie dostępne narzędzia takie jak drukarka 3D, wycinarka laserowa, maszynę CNC oraz pozostałe narzędzia do obróbki drewna bądź metalu. Dodatkowo budynek wyposażony jest w salon, salę konferencyjną oraz przestrzeń do prowadzenia warsztatów. NewMakeIt umożliwia sprawne funkcjonowanie mikroprzedsiębiorstwom z uwagi na to, że daje im możliwość tworzenia prototypowych rozwiązań bez konieczności zakupu drogich urządzeń i infrastruktury produkcyjnej, ponieważ przestrzeń jest w dużej mierze opar na członkostwie. Użytkownicy mogą wybierać spośród różnych miesięcznych, kwartalnych i rocznych członkostw. Na przykład członkostwo "Maker Pro" zapewnia priorytetowy dostęp do wszystkich urządzeń NewMakeIt przez siedem dni w tygodniu i kosztuje 715 USD rocznie. Rozwiązanie powstałe w York polega na wspieraniu oddolnych innowacji, kreatywności i przedsiębiorczości w przyjaznym i stymulującym środowisku umożliwiając dodatkowo współprace w ramach networkingu pomiędzy microbrandami.

Lokalizacja: Miami (Stany Zjednoczone), Liege (Belgia), Bruksela (Belgia), Kfar Kara (Izrael)

Segment Smart: Inteligentna Jakość Życia (Smart Living)

Aplikacja Butterfly SmartCity Network ma ponad 40 funkcji, które obejmują: e-zarządzanie, handel elektroniczny, informacje kulturalne, wydarzenia, platformę biletową, e-kantor z lokalnymi walutami a także kryptowaluty i wiele innych. Aplikacja dostępna jest w 28 językach. To, co wyróżnia ją od innych to, że skupia około 95% lokalnych sklepów oraz usługodawców oraz fakt, że pomimo tak wielu możliwości jest bezpieczna, ponieważ została zabezpieczona na poziomie aplikacji bankowych. Butterfly App korzysta zarówno z prywatnych jak i otwartych danych, aby umożliwić społecznością rozwój w aspekcie cyfrowym oraz stworzyć platformę interakcji obywateli, miast, przedsiębiorstw itp.

Lokalizacja: Amsterdam (Holandia)

Segment Smart: Inteligentna Jakość Życia (Smart Living)

Foodlogica jest usługą dostarczania żywności za pośrednictwem elektrycznych trójkołowców. Skrzynie ładunkowe mogą przewozić około 300 kg, a także mogą dostarczać inne paczki i przesyłki. Usługa może dotrzeć do miejsc o zasięgu do 100 km. Cena dostawy uzależniona jest od wagi oraz dystansu. Innowacją tego projektu jest sposób ładowania trójkołowców mianowicie dostawca nie musi szukać ładowarek miejskich, ponieważ Foodlogica wyposażona jest w kontenery ładujące, które zasilane są ogniwami fotowoltaicznymi, a dodatkowo są możliwe do przenoszenia.

Lokalizacja: Cały Świat

Segment Smart: Inteligentne Społeczeństwo (Smart People)

Smart Citizen Kit to niedrogi zestaw czujników, które umożliwiają pomiar lokalnych danych środowiskowych takich jak np. wilgotność powietrza, hałas, zanieczyszczenie. Zamiast pokrywać miasto tysiącami kosztownych czujników, zarządzanych przez profesjonalistów w centrach gromadzenia danych. Smart Citizen Kit angażuje mieszkańców w pomiar i mapowanie, jakości powietrza poprzez czujniki, które mogą zostać zainstalowane na balkonach, parapetach itp. Po skonfigurowaniu zestaw przesyła dane przez WiFi do SmartCitizen.me, czyli otwartej platformy, na której dane z zestawów są udostępniane, tworząc mapę danych środowiskowych. Sieć ma ponad 1000 aktywnych zestawów na całym świecie.

 Lokalizacja: Soest (Holandia)

Segment Smart: Inteligentne Środowisko (Smart Environment)

Woodyshousing jest to system budowy mieszkań w koncepcji modułowej oraz plug & play, dzięki czemu budynki mogą być kreowane dowolnie zgodnie z potrzebami użytkowników. Budynki te mogą być posadowione stale lub tymczasowo. Dzięki zastosowaniu zrównoważonej energii oraz inteligentnych technologii domy zapewniają wysoki komfort życia dodatkowo nie generując dużych kosztów. Budynki Woodys są doskonałe, jeśli chodzi o zapewnienie mieszkań dla studentów, pracowników sezonowych oraz szybko rozrastającymi się miastami.

Lokalizacja: Amsterdam (Holandia)

Segment Smart: Inteligentne Środowisko (Smart Environment)

Wormhotels jest projektem polegającym na instalacji publicznych kompostowników dla mieszkańców. Rozwiązanie to pozwala na utylizacje odpadów biologicznych oraz pozyskiwanie żyznej ziemi. Kompostownik ma postać skrzynki przypominającej podniesione łóżko. Wewnątrz kompostownika, robaki przekształcą odpady w ziemię, którą można zebrać na dole kompostownika. Bogata ziemia jest wykorzystywana przez mieszkańców lub może być przekazana lokalnym rolnikom. Na szczycie skrzyni rosną kwiaty upiękniające cały kompostownik. Dodatkowo kompostowniki pełnią rolę spoiwa społecznego wśród lokalnej społeczności ze względu na możliwości wspólnej interakcji odbiorców. Kompostowniki zostały zainstalowane w różnych dzielnicach Amsterdamu.

Lokalizacja: Moskwa (Rosja)

Segment Smart: Inteligentna Mobilność (Smart Mobility)

„Troika Card” to projekt umożliwiający dostęp do usług transportu oraz kultury za pośrednictwem jednej karty. Karta została opracowana dla wszystkich rodzajów systemów transportowych. Sama karta może zostać obciążona za pomocą płatności online, telefonu lub terminal płatniczy. Dotychczas wydano 6 700 000 Troika Card. Obecnie 47% przejazdów metrem i 54% podróży po powierzchni jest opłacanych tą kartą. Dzięki temu rozwiązaniu czas wsiadania i wysiadania z komunikacji publicznej obniżył się o 70%. Kartę można wykorzystać dodatkowo do opłacania biletów Aeroexpress, kupowania biletów na pociąg podmiejski i biletów podróżnych, biletów do moskiewskiego zoo, planetarium i lodowisk w największych parkach w mieście.

Lokalizacja: Wiedeń (Austria), Helsinki (Finlandia), Tuluza (Francja), Tel-Aviv (Izrael), New Delhi (Indie), Lugano (Szwacjaria), Bogota (Kolumbia), Monza (Włochy), Eindhoven (Holandia)

Segment Smart: Inteligentna mobliność (Smart Moblity)

„Parquery” to inteligentny system parkowania oparty na chmurze danych. Rozwiązanie to umożliwia wykrywanie dostępności miejsc parkingowych oraz miejsca zajęte wraz z czasem, w jakim dany pojazd został tam pozostawiony. „Parquery” pozwala na identyfikowanie samochodów, które zostały pozostawione w obszarach zabronionych np. ścieżki rowerowe. System analizuje obrazy z kamer miejskich i dostarcza informacji, czy miejsce parkingowe jest zajęte, czy nie. Komunikaty dostarczane są kierowcom za pośrednictwem systemu nawigacji, aby dotrzeć do najbliższego pustego miejsca do miejsca docelowego.

Lokalizacja: Berlin (Niemcy), Taiwan, Japonia

Segment Smart: Inteligentna Mobilność (Smart Mobility)

Gogoro to usługa elektrycznych skuterów miejskich, która wystartowała na Taiwanie. Pierwszym miastem europejskim, który zastosował to rozwiązanie był. Obecnie sieć liczy aż 1000 skuterów w samym Berlinie. Koszt użytkowania skutera wynosi 20 euro za cały dzień jazdy bądź 3 euro za 30 min. Pojazd osiąga maksymalną prędkość około 60 mil na godzinę i wyposażony jest w cyfrowy pulpit nawigacyjny wraz z możliwością połączenia się z smartfonem. To, co wyróżnia Gogoro spośród innych rozwiązań tego typu to zastosowany system ładowania skuterów, który pozbawiony jest ładowania typu plug in. Użytkownik nie musi się martwić o stopień naładowania urządzenia, ponieważ w dowolnej chwili może wymienić baterię w punktach dostępowych GoStation i zamontować ją samemu.

Lokalizacja: Winchester (Wielka Brytania)

Segment Smart: Inteligentne Zarządzanie (Smart Government)

Citizen Lab to platforma cyfrowa stworzona w celu poszerzenia możliwości partycypacji obywateli miasta. Citizen Lab upraszcza relacje między obywatelami, polityką i administracją w gminach, powiatach, które potrzebują profesjonalnego rozwiązania, aby zbliżyć się do obywateli, a także jasnego i bezpiecznego sposobu na zachowanie równowagi między obywatelami, polityką i administracją publiczną. Platforma ma charakter all-in-one za pomocą, której można w łatwy sposób przesłać obywatelom dane wejściowe a następnie zebrać od nich wkład. Samo rozwiązuje obejmuję 4 poziomy:

 1. Poziom Informacji, który zawiera:
 • Biuletyn e-mail dla mieszkańców,
 • Strony informacyjne,
 • Decyzje Rady Miasta,
 • Informacje o konkretnym projekcie.

2. Poziom Konsultacji, który zawiera:

 • Komentowanie projektu przez mieszkańców,
 • Przedstawienie rozwiązań scenariuszowych,
 • Badania ankietowe.

3. Poziom Zaangażowania, który zawiera:

 • Tworzenie zidealizowanych wersji projektu o charakterystyce jednoetapowej,
 • Mapowanie,
 • Dostosowywania projektu do uwag.

4. Poziom Współtworzenia, który zawiera:

 • Tworzenie otwartych propozycji do projektu,
 • Tworzenie zidealizowanych wersji projektu o charakterystyce wieloetapowej,
 • Budżetowanie partycypacyjne projektu.

Lokalizacja: Hyvinkää, Järvenpää, Vanda stad, Helsingfors stad (Finlandia)

Segment Smart: Inteligentne Zarządzanie (Smart Government)

S3D-Maps to rozwiązanie oparte o modelowanie 3D w procesie planowania przestrzennego w mieście, a także projektów budowlanych. Standardowe mapy 2D nie dostarczają wystarczających informacji na temat planowania przestrzennego, które były by łatwo przyswajalne przez obywateli. System S3D-Maps połączony został również z komponentem odpowiadającym za elektroniczne pozwolenie na budowę oraz wtyczkę, która może zostać w łatwy sposób udostępniana na portalach społecznościowych.

Rozwiązanie opiera się na danych 3D dostępnych za pośrednictwem WMS/WFS/JSON i innych popularnych interfejsów lub dowolnych prywatnych informacji z odpowiednimi prawami dostępu. Następnie dane są odczytywane, kompresowane, przesyłane strumieniowo i łączone w standardowej przeglądarce internetowej, aby wyświetlać je w Internecie.